Na antenie

Strona Główna

Warszawa, Dobre Miejsce, Chrześcijańskie Granie – Debiuty 2017

23 kwietnia 2017 Aktualności


W najbliższą niedzielę w Dobrym Miejscu w Warszawie odbędzie się Koncert Debiuty im. Moniki Brzozy. Organizatorem Koncertu jest Fundacja Chrześcijańskie Granie oraz Dobre Miejsce w Warszawie.

Koncert będzie składał się z trzech ważnych elementów: pierwszy to premiera płyty „Impuls” zespołu Muode Koty, który jest laureatem zeszłorocznego konkursu. Usłyszymy świadectwo Katarzyny Straburzyńskiej, która opowie o mocy przebaczenia i Miłosierdzia Bożego.  Ostatni punkt niedzielnego wieczoru to sam konkurs, podczas którego spośród trzech prezentujących się zespołów zostanie wyłoniony zwycięzca. W części konkursowej usłyszymy Play&Pray, Rock and Fire i Tomek Jasiński Music. Zespoły zawalczą o nagrody, czyli występ m.in. na Festiwalu Chrześcijańskie Granie, warsztaty emisyjne u Katarzyny Goszcz oraz o nagrodę publiczności – nagrodę pieniężną ufundowaną przez Dobre Miejsce.

Michał Guzek – organizator koncertu – powiedział, że zadaniem wydarzenia jest wsparcie artystów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z muzyką chrześcijańską.

Przez cały rok, o ile to możliwe, staramy się promować debiut roku. Dużo jednak zależy od samych zespołów i od tego, ile dalej same zrobią ze swoim sukcesem i wygraną – tłumaczy Michał Guzek – Po Debiutach przez pewien czas jest spore zainteresowanie wygranym zespołem. Są na fali. Odzywają się organizatorzy różnych festiwali i zapraszają na koncerty. Tu jest czas dla zespołu, by wykorzystał swoją szansę rozwoju. Celem Debiutów jest promowanie młodych niedużych zespołów (od 2015 roku nie występują już duże zespoły i chóry – dop. red.), by pomóc im w rozwijaniu się – dodaje.

Debiuty to impreza cykliczna, która od kilku lat gromadzi muzyków chrześcijańskich, twórców i animatorów kultury. Wszystkich tych, którzy chcą zaprezentować się na scenie, posłuchać dobrej muzyki, rozeznać, co aktualnie dzieje się w świecie muzyki chrześcijańskiej lub po prostu spędzić popołudnie w dobrym towarzystwie i atmosferze.

Początki inicjatywy to 2011 rok, jednak samo pragnienie kiełkowało w środowisku organizatorów już wcześniej. Przyczyniła się do tego Monika Brzoza.

Idea Debiutów zrodziła się z kilku inspiracji. Przełomowym momentem był rok 2011, kiedy zespół Love Story debiutował na scenie, grając przed zespołem New Life ‘M. Zespół zrobił na nas ogromne wrażenie. Wtedy powstał pomysł, żeby raz w roku zebrać najlepsze zespoły debiutujące akurat na scenie muzyki chrześcijańskiej po to, by przy pomocy dostępnych nam środków móc promować ich twórczość – wyjaśnił Michał Guzek. – Historia Debiutów jest jednak trochę wcześniejsza. Związana jest z Moniką Brzozą, która promowała muzykę chrześcijańską i poprzez tę muzykę ewangelizowała. Niestety nie ma już jej z nami. W 2010 roku zmarła na nowotwór. Monika była osobą, która inicjowała wydarzenia ewangelizacyjne podczas warszawskich juwenaliów, integrowała środowiska i pokazywała, jak ewangelizować poprzez kulturę. Organizowała również koncerty muzyki chrześcijańskiej na UKSW i można powiedzieć, że to z nich bezpośrednio wyrosły Debiuty – tłumaczył Michał.

Raper Rosa z zespołu Muode Koty, który wygrał zeszłoroczną edycję konkursu, wspomina tamten czas jako owocny.

Dzięki wygranej mogliśmy zagrać na kilku ważnych festiwalach muzyki chrześcijańskiej, co sprawiło, że nasza twórczość dotarła do większego grona osób. Dostaliśmy mega pozytywnego kopa, kiedy spotkaliśmy się z tak ciepłym odbiorem i uświadomiliśmy sobie, że to,  co robimy, nie tylko sprawia nam frajdę, ale może być faktycznie jakimś impulsem i formą głoszenia Dobrej Nowiny. Mamy nadzieję, że Debiuty 2016 zawsze będziemy wspominać z uśmiechem na japach – powiedział Rosa.

Wstępem na Koncert jest Bon Miłosierdzia – zaproszenie, które można zdobyć poprzez wsparcie finansowe koncertu Debiuty. Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.koncertdebiuty.pl.

 

Joanna Jaskółowska

 


Udostępnij
X